Teknolojiyi Doğru Kullanma Yöntemleri

Teknolojiyi Doğru Kullanma Yöntemleri

Rehber Blog | 12 Mayıs 2022 | 0

Teknolojiyi doğru kullanma yöntemleri

Gün geçtikçe teknolojinin hızı iyice artmakta ve hayatımızda daha da fazla yer kaplamaya başlamaktadır. İnsanlar da işlerini kolaylaştırması açısından bakıldığında bu teknolojik cihazları kullanma ihtiyacı hissetmektedirler.  Bunun da neticesi olarak insanlar arası ilişkiler oldukça sekteye uğramaktadır. Her kes kendi kabuğuna çekilmekte ve teknolojik bağımlılık giderek artmaktadır. Âdeta hayatın akışı 4 köşe bir ekran ile seyredilmektedir. Artık içerisinde tablet, bilgisayar, cep telefonu ve ya internet gibi araçlardan en az biri evlerde mutlaka bulunmaktadır. Her kes aslında  farkında bile olmadan kendisini teknolojiye bir nevi teslim etmiş durumdadır.  En mantıklı olanı da teknolojiyi gerektiğinde ve yerinde kullanmak ve faydaları yönlerinden de mahdum olmadan kendinizi ona kaptırmamaktır. Teknolojiyi aşağıdaki yöntemler ile faydalı bir şekilde kullanabiliriz.

Bir blog sayfası açmak ya da takip etmek

Her hangi bir alanda bilgi sahibi olduğunuzu düşünün ve bunu başkalarına da aktarmak istediğinizi düşünün. Böyle bir durumda bir blog sayfası açarak bildiğiniz şeylerden başkalarının da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Ya da yine her hangi bir konuda bilgi sahibi olmak istediğinizde bununla ilgili blog sayfalarından yardım alabilir ve bununla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Video izleyerek motive olmak

Gerek iş, gerekse de okul hayatında her bazen yılında gitmeyebilir ve öz güven kaybına uğrayabilirsiniz. Stresli bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Bu da iş ve ya okul hayatında verimli olmanızı engelleyebilir. Böyle bir durumla da karşı karşıya kaldığınızda internet ortamında kötü ve edici bir çok video bulunmaktadır ve bunları izleyerek tekrar eski motivasyonunuza kavuşabilirsiniz. İzleyeceğimiz bu videolar sayesinde cesaretimizi arttırabilir ve daha verimli bir hale gelebiliriz. Bunları da bir bilgisayar ya da telefon ve tablet aracılığı ile seyredebilirsiniz.  

Gelecekle ilgili araştırma yapmak

Üniversitede okuyan ve hepsi farklı bölümlerde olan bir çok öğrenci bulunmaktadır. Bunlar da gelecek ile ilgili planlar kurmakta ve ilerde nasıl bir iş yapmak istediği ile ilgili hedefler koymaktadır. Yine internete girerek farklı şirketlerin iş imkânlarını araştırabilir ve bunlar hakkında bilgi sahibi olabilir. Yapacağı işin maaşına varana kadar buradan araştırma yaparak bilgi edinebilir ve fikir sahibi olabilir. Ve de aklında bulunan bir çok sorunun cevabına buradan ulaşma imkanına sahiptir. Teknolojinin burada devreye girmesi de faydalanmanın bir parçası olmaktadır.

Güncel haberleri ve medyayı takip etmek

İster spor, ister magazin, isterse de siyaset alanlarıyla ilgili almak istediğiniz güncel haberleri internetten alabilir ve buradan sıkı bir şekilde takip edebilirsiniz.  Sonuç olarak nerede olursak olalım her gün farklı ülkelerde farklı olaylar yaşanmakta ve bunlara öğrenme ihtiyacı hissetmekteyiz. Örneğin televizyonda izlediğimiz bir haberin detaylarını öğrenmek için hemen bir bilgisayar vasıtası ile internete girerek bilgi sahibi olabiliriz. Yani istersek teknolojiyi her türlü yararımıza olacak şekilde kullanabiliriz. Daha bunun gibi sayabileceğimiz bir çok alanda teknolojiden faydalanabilir ve teknolojinin zararlı etkilerinden böylece kendimizi izole etmiş oluruz.

 

 

 

 

Yorum Yap

Bu yazıyla ilgili görüşlerini bu form aracılığı ile yazabilirsin

Copyrights © 2020 Rehber Okul. Tüm Hakları Saklıdır