Öğrencilere Kitap Önerileri

Öğrencilere Kitap Önerileri

Rehber Blog | 2 Şubat 2022 | 0

Tüm öğrenci seviyeleri için kitap önerileri( anaokulu-ilköğretim-ortaokul-lise )

Çocuklar okumayı öğrendiği andan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanması gerekir. Çünkü bu alışkanlık onun henüz öğrenme çağında olduğu için önemli bir yere sahiptir. Onun kitap okuma alışkanlığı kazanmasında ebeveynlere de büyük görev düşmektedir. Bunun için de ilk olarak ebeveynlerin bu alışkanlığa sahip olması gerekir. Çünkü çocuklar anlatılanı değil de yapılanı kendisine model olarak seçmekte ve bu onların kafasında daha kalıcı bir şekilde yerleşmektedir. Yani çocukla ilgilenen her kimse, annesi babası ya da bakıcısı çocuk en çok onu örnek alacaktır. Henüz okumayı öğrenmemiş çocuklar için ise görsel olarak onu etkileyebilecek kitaplar tercih edilmelidir. Çünkü çocuk henüz okumayı bilmediği için kitaptaki resimlere bakarak kendi hayal dünyasını kuracak ve bu sayede de kitapları sevmeye başlayacaktır. 3-7 yaş arasındaki çocuklar için önereceğimiz kitaplar Yağmur Artukmaç - Teo’nun Kaka Kitabı, Helen Stratton Would - Ay’ı Kim Çaldı?

Behiç Ak –Vapurları Seven Çocuk olabilir.

8 ile 12 yaş grubu çocuklar ilköğretim çağında bulunan çocuklardır. Hızlı bir şekilde okuma ve de yazı yazma becerisi gelişmiş olan çocuklarda da çizim ve yazı dengesi gözetilmelidir. İlköğretim çağına başlayan ve okuma yazmayı öğrenen her çocuk için kendi başına okuyabileceği türden kitaplar olmalıdır. Buna bağlı olarak ta aileler kitap seçimi yaparken çocuklarının fikirlerinden yararlanmalıdırlar. Onların istekleri doğrultusunda kitap seçimi yapmalıdırlar. Hem bu sayede istekleri doğrultusunda seçmiş oldukları kitapları da zevkle okumuş olmaktadırlar. Henüz yeni bir kitap okuyucusu olma yolunda adım atan çocukların okuyacağı kitaplarda doğal olarak onları teşvik edici hikayelerden oluşmalıdır. Bu şekilde kitaplarla aralarında daha güçlü bir bağ oluşur ve daha yaratıcı olma yolunda ilerlerler. Bu çağdaki çocuklar için önerebileceğimiz kitaplar da Bir şeftali bin şeftali, Annen mağara kadını olmuş, Gulliver'in Gezileri.

12 yaş üzerindeki öğrenci grubundaki çocuklarımız içinde kitap önerilerimiz bulunmaktadır. Bu gruptaki kitaplar da bu çocuklarımızın hayal dünyasını destekleyen, onları geleceğe daha hazır hale getirerek erdemli ve üretken bir birey olma yolunda ilerleten kitaplardır. Bu gruptaki çocuklarda da yine kitap okumaktan zevk alanlar olduğu gibi inatla okumamakta direten ve sıkılan bir kısımda vardır. Bu okumak istemeyen gruptakiler için de yine onların sorunlarına eğilen kitaplar bulup sunmak gerekir. Güncel konuların anlatıldığı bu kitaplarda oldukça kaliteli bir anadili kullanılmaktadır. Genellikle hilye kitapları ve öykülere bu gruptaki kitaplarda daha fazla ağırlık verilmektedir. Yine bu kitaplarda bilim kurgu, polisiye, anlatı, tarihsel roman ve deneme türünde olan ve edebiyatın ilgi çekici pek çok yanını yaştaki grubu kapsamaktadır. Serüvenlerin de yer aldığı bu kitaplar, onları değişik serüvenlere sürüklemekte ve bu sayede okumaktan keyif almalarını sağlamaktadır. Öneri olarak ta verebileceğimiz kitaplar arasında; Defalarca kayboldum, Buzul çağı ve Küçük prens  kitaplarıdır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Bu yazıyla ilgili görüşlerini bu form aracılığı ile yazabilirsin

Copyrights © 2020 Rehber Okul. Tüm Hakları Saklıdır