Çocuklara Sorumluluk Duygusu Dasıl Kazandırılır ?

Çocuklara Sorumluluk Duygusu Dasıl Kazandırılır ?

Rehber Blog | 14 Ocak 2022 | 0

Çocuklara sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır ?

Çocuklara sorumluluk bilinci kazandırmak için bir çok tavsiye ve da yöntem bulunmaktadır. Bu makalemizde de sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Konu başlıkları halinde bu tavsiyelerden bahsedecek olursak bunlar ;

Ona seçme şansı vermek

Seçim yapabilme şansına sahip olabilmek sadece çocuklar için değil biz yetişkinler için de güzel ve motive edici bir durumdur. Her hangi bir durumla karşı karşıya kalındığında yapılan seçimin bizim adına ve de başkası tarafından yapılması yerine kendi tercihimizi kendimiz yapmamız, olaylar karşısında daha çözüm odaklı hareket etmemizi ve sonuç olarak ta bunu bir sorun olarak değil de motive edici bir duruma çevirmek mümkündür. Buna örnek verecek olursak ta çocukların ödev yapmak, kitap okumak ve ya odasını toplamak gibi konuların hiç biri de ke di seçimi değildir ve bundan dolayı da bunları bir mecburiyet gibi görüp yapmak dahi istemezler. Tabi bunların arasında istisnalar da vardır ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çocuğa seçme hakki verilmediğinde  ona özerklik vermemiş oluruz ve bu da onda motivasyon eksikliğine sebep olabilir.

Aile Yapısı

Peki bu durumda çocuklara bir taraftan sorumluluk duygusu kazandırırken diğer taraftan da onlara nasıl özerklik kazandırırız ? Sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.  Ödül vermek yerine ona seçme hakki vermek onun üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır. Bu şekilde belki de ona gerçekten sorumluluk duygusu aşılayabiliriz. Tabii ki aile yapısı da çocuğun sorumluluk sahibi bir birey olmasında önemli bir yere sahiptir. Baskıcı ailelerde yetişen çocukların öz güvenleri de eksik olmakta ve bu da onların tüm hayatı boyunca karşısına olumsuz bir şekilde çıkmaktadır.  Bunu başarmanın yani demokratik bir aile olmanın yolu da anne ve babanın ilk olarak kendi sınırlarını belirlemeleridir. Bu sayede ev içerisinde belli bir düzen oluşturulur. Daha sonrasında ise bu sınırlar dahilinde çocuğa da seçme hakki verilerek onun bir özerklik sahibi olması sağlanmalıdır. Bu şekilde yani kendi sınırları net bir şekilde çizilmiş olan ailelerde yetişen çocuklar  kendini daha güvende hissetmekte seçme hakları da olduğu için öz güvenleri daha yüksek bireyler olmaktadırlar.

Sorumluluk Kazandırma

Yapılan araştırmalar, çocuğa sorumluluk kazandırmak için üç yönetim etkili olduğunu belirlemiştir. Bunlardan birincisi evde bir düzen kurmak, ikincisi demokratik bir ortam oluşturmak, problemlere çözüm odaklı yaklaşmak ve de yeri geldiğinde bedel ödemektir. Bunlardan da kısaca bahsedecek olursak; ev içerisinde belli saatlerde belli şeyleri yaparak bir düzen oluşturulabilir. Örneğin yemek belli saatlerde yenmelidir. Yemek saatini bilen bir çocuk, aç kalmayacağını bilir ve  buna göre kendine bir program oluşturur.  Çocukla kurulan ilişkide oldukça tutarlı hareketlerde bulunmak gerekmektedir. Anne baba olarak tutarlı davranışlarda bulunmak ta önemlidir. Aynı bir sorun karşısında anne ve baba olarak onlara aynı tepkiyi gösterirsek onların kafa karışıklığı yaşamasının da önüne geçmiş oluruz. Ayrıca tutarsız davranışlarda bulunan bir ailede yetişen çocuklar endişeli bir şekilde yasam sürmektedir. Bedel ödetmek ise ceza kavramından çok farklıdır. Bedel ödetmek, bir davranışın doğal sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Ceza ise dışardan uygulanan bur yaptırım olarak tarif edilmektedir. Buna da örnek verecek olursak yemek yemeyen bir çocuğa istediği çikolatayı almamak bir cezadır. Ancak vaktinde yemek yemediği için çocuğun aç kalması ve yemeğini kendi imkanları ile hazırlayıp  yemesi ise bir bedel ödemektir.

 

 

 

 

Yorum Yap

Bu yazıyla ilgili görüşlerini bu form aracılığı ile yazabilirsin

Copyrights © 2020 Rehber Okul. Tüm Hakları Saklıdır