Çocuk Yetiştirmede Anne-Baba-Öğretmen Rolü

Çocuk Yetiştirmede Anne-Baba-Öğretmen Rolü

Rehber Blog | 15 Aralık 2021 | 0

Çocuk Yetiştirmede Anne-Baba-Öğretmenin Rolü

Çocuğun hayatındaki ilk eğitimi ailesinden aldığını düşünürsek bu durumda anne ve babaya çok iş düşmektedir. Anne ve baba olarak bizler aslında onun hayatına istediğimiz gibi yön verme şansına sahibiz. Burada bizlere çok iş düşmektedir. Bur taraftan da baktığımızda şunu görürüz ki anne ve baba, çocuk için zaten bur rol model görevi yapmaktadır. Yani çocuğun en çok zamanını geçirdiği annesi, babası ya da bakıcısı her kimse onun davranışlarını daha çok örnek alacaktır. Ne kadar bir şeyler anlatmaya çalışırsanız çalışın, onlar anlattığınız şeyleri değil de yaptığınız şeyleri daha çabuk hafızasına katmaktadır.  Bundan dolayı da onlara güzel ahlaki vermek için ilk olarak kendi ahlâkımızı ve hareketlerimizi düzeltmemiz gerekmektedir. 

Anne ve Babanın Tutumları

Bir çocuğun sosyal olarak ve de psikolojik gelişiminde anne ve babanın tutumları yine büyük önem taşımaktadır. Onun kişilik olarak gelişim göstermesi her ne kadar insanın yaşamı boyunca sürse bile bu temelin çocukluk döneminde atıldığı da bir gerçektir. Çocuğun ailedeki yerini anne, baba ve diger ailede bulunan bireyler  belirleyecektir.

Anne ve babanın aşırı ve koruyucu tutumları

Eğer aile içerisinde aşırı koruyucu bir tutum hakimse bu tarzda bir kafa yapısı ile  yetiştirilen çocuklar oldukça sıkıntılı birer süreçten geçecektir. Çünkü burada baskıcı ve korkunun hâkim olduğu ailelerde yetişen çocuklar kendi kendilerine karar almakta dahi sıkıntı yaşayan ve öz güvenleri düşük olan çocuklardır. Aileler bu şekilde çocuk üzerinde hakim olduklarını düşünürler ve onun kendilerine sürekli itaat etmesini isterler. Çocuğa adeta bir bebek gibi davranarak onun hayatta kendi ayakları üzerinde durması gerektiği hissini almasına engel olurlar. Böyle yetişen bir çocuk hiç bir zaman kendi özgür düşüncesini ve hayallerini gerçekleştiremez. Sürekli bir kurallar çerçevesinde hayat sürdürür. Bu tür düşünce ve de hareketler ile yetiştirilen çocuklar aileleri tarafından doğru bir şekilde yetiştirildiği zannedilse de bu oldukça yanlıştır ve çocuğun kendisini topluma kabul ettirmesine engel olmaktadır.

Anne ve babanın aşırı baskıcı tutumları

Yine aynı mantıkla bu tarz bir tutumla çocuk yetiştiren aileler çocuklarına bu şekilde daha hakim bir anne baba olduklarını düşünürler. Çocuğun kendileri ne söylerse yapmasını ve hep bir itaat içinde olmasını isterler. Aşırı baskı ve yüksek dozda ileri bir disiplinin bulunduğu ailelerde yetişen çocuklar kendileri olmaktan çıkmış bir yapıdadırlar. Bunun yanında anne ve babanın tutarsız davranışları da çocuğun sürekli endişeli bir hayat sürmesine neden olmaktadır. Eğer aile için de belli kurallar konmuşsa en azından bu kurallara uymasa bir tutarsız harekette bulunmamak gerekir. Örneğin anne ve baba bir şeye tepki gösterecekse ikisi de ayni tepkiyi göstermelidir.

Bir de çocuğun hayatında daha farklı bir yere sahip olan öğretmenler bulunmaktadır. Öyle ki biz de geçmişe dönüp te bir baktığımızda görürüz ki hayatımızdan bir çok öğretmen geçmiştir ve onların bizlerde yarattığı etki de bir o kadar büyüktür. Özellikle ilkokul yıllarında öğretmen, çocuk için adeta bir dev gibi görünmektedir. Anne ve babanın pabucu dama atılmıştır ve bu dönemde öğretmen ne derse o daha doğrudur kavramı çocuklarda gelişmiştir. O kesinlikle her setin en doğrusunu bilendir ve yanılmaz. Çocuk artık öğretmenini kendine örnek aldığı için bundan sonraki hayatında öğretmenin büyük rolü bulunmaktadır.

Yorum Yap

Bu yazıyla ilgili görüşlerini bu form aracılığı ile yazabilirsin

Copyrights © 2020 Rehber Okul. Tüm Hakları Saklıdır