Çocuğumu Anaokuluna Göndermeli Miyim ?

Çocuğumu Anaokuluna Göndermeli Miyim ?

Rehber Blog | 23 Aralık 2021 | 0

 

Çocuğumu Anaokuluna Göndermeli miyim ?

Çocuklarda özellikle 5 yaşından itibaren bilgi akışı sağlamak amacıyla ve de öğrenme yetisini desteklemek için yapılması gerekenlerden  bir tanesi de onu anaokuluna göndermektir. Bazı psikologlar okul öncesi dönemde verilen eğitimlerin çocukların hem akademik ve de bunun yanında kişisel gelişimleri için önemli bir rolü olduğu yönünde düşünmektedir. Ve de buna çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Çocukların beyin gelişimleri ilk altı yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Artık kadınların iş hayatında daha aktif bir halde bulunmaları sonucunda çocuklar da buna bağlı olarak akademik hayata daha kısa sürede ve daha çabuk geçmektedirler. Bu da okul öncesi eğitim kurumu olan anaokullarında kayıtları artırmış durumdadır. Teknolojinin hat safhada gelişmesi de anne ve babaların çocuklarına daha bir eğitim hayatı sinemasında önemli bir yere sahiptir.

Bunun yanında bilinçli bir şekilde çocuklarının geleceği için çaba sarf eden anne babaların da hakkını yememek gerekir. Yapılan bir çok araştırma sonucunda da görülmektedir ki okul öncesinde çocuklar ne kadar önce eğitim hayatına baslarsa bu onların çevresi ile daha etkili bir iletişim kurmasında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle 3 yaş ile 6 yaş arasında verilen bu eğitimlerin önemi büyüktür. Buradaki en önemli rolü ise zeka gelişiminin 6 yaşına kadarki dönemdeki sürede tamamlanmasıdır. Yani bu yasa kadar olan dönemde zeka gelişimi yüzde 90 ile 95 oranında tamamlanmaktadır ve bu oran da oldukça yüksektir. Buradan da şunu rahatlıkla söyleyebilir ki okul öncesi eğitim çocukların hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Sonuçta zeka gelişiminin tamamlandığı dönemlerdir ve bunun da en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise çocuğun gönderileceği anaokulunun özellikleridir ve bu konuda da iyi bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir.

Bir çok insan okul öncesi dönem diye geçmekte ancak bu dönem aslında çocuk için hayati önem taşımaktadır. Bunun farkında olup buna göre hareket etmekte fayda vardır. 0-6 yaşlarını kapsayan bu dönemde çocukların için olumlu ve de olumsuz geri dönüşü olmayan etkiler bırakabilirsiniz. Bundan dolayı da bu donemde çocuklar ile iyi bir ilişki kurmak ta ayrı bir öneme sahiptir. Bilinen her şeyin de ötesinde ayrı bir öneme sahip olan bu dönemde oldukça dikkatli bir şekilde davranmak gerekir. Bir çocuk dünyaya geldiği andan itibaren bir çok şeyi görmekte ve çok hızlı bir şekilde gördüğü, duyduğu bir çok şeyi hafızasına adeta bir bilgisayar gibi kaydetmektedir. Ancak bir çok anne ve baba bunun farkında bile değildir ve çocuğun yanında çok rahat hareket etmektedirler. Bu konu da bilinmesi gerekmekte ve dolayısı ile de çocukla çok  dikkatli bir şekilde iletişim kurulmalıdır.

Dolayısı ile de çocuğunu anaokuluna göndermeli miyim ? sorusuna verilecek en güzel cevapları verdiğimizi düşünmekteyiz. Çünkü bu dönemde çocuklar, sosyal, bilişsel ve bir çok yönden gelişim göstermektedir. Burada ona en iyi desteği de okul öncesi eğitim kurulumları verecektir. 3 ile 6 yaşları oldukça önemli bir yere sahiptir ve imkânı olan her ailenin çocuğunu mutlaka anaokuluna göndermedi gerekir.

 

 

 

Yorum Yap

Bu yazıyla ilgili görüşlerini bu form aracılığı ile yazabilirsin

Copyrights © 2020 Rehber Okul. Tüm Hakları Saklıdır